sobota, 8 października 2016

Kompleks hotelowy ,,Okrąglaki'' w Miałkówku


W Miałkówku nad jeziorem Lucień znajduje się tajemniczy kompleks 3 okrągłych budynków, które stoją nieużywane i zapomniane przez wszystkich. Postanowiliśmy, że to idealne miejsce na małą wyprawę.
Z tego co wyczytaliśmy w Internecie w trakcie podróży do naszego celu to ,,Okrąglaki’’ były jeszcze kilkanaście lat temu ośrodkiem wypoczynkowym o wysokim standardzie. Na gości czekało 120 w pełni wyposażonych pokoi, każdy z toaletą i kuchnią. Poza wysokim standardem pomieszczeń mieszkalnych, turyści mieli do swojej dyspozycji boisko do koszykówki, piłki nożnej, pokój ze stołami do gry w tenisa, stołówkę, kort tenisowy, plac zabaw dla dzieci. Trzy budynki wraz z łącznikami, które sprawiały że tworzyły one jedność, miały powierzchnię około 7.000m2.
Gdy już dotarliśmy na miejsce i przebiliśmy się jakoś przez zamkniętą bramę nie mogliśmy uwierzyć jak to się stało, że takie miejsce opustoszało z dnia na dzień. W oknach wiszą nadal firanki, w pokojach stoją łóżka, szafki, lampki, piecyki elektryczne, niektóre okna były uchylone, tak jakby ktoś właśnie wietrzył sobie pokój. Wchodząc prawie do każdego z pomieszczeń miałem wrażenie, że za chwilę natknę się na jakiegoś lokatora. W pomieszczeniach biurowych oraz na stołówce pozostawiony jest cały sprzęt, który był jeszcze kilkanaście lat temu używany przez pracowników hotelu. W magazynach żywności mnóstwo ciekawych fantów, takich jak pepsi w starych butelkach, piwa z poprzedniej epoki, przeterminowane o prawie dekadę chipsy. W kuchni ogromne kotły, cała zastawa, jadłospisy, przetwory w słoikach. Całość wygląda tak jakby, ktoś wczoraj wszystko zostawił i opuścił teren hotelu.
Dla ciekawskich, którzy chcą zobaczyć jak wyglądają przeterminowane od 9 lat laysy nagraliśmy filmik z unboxingu takowych:  Jak wyglądają laysy 9 lat po upływie terminu przydatności?
  Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z wycieczki:
31 komentarzy:

 1. Wie ktoś dlaczego zostawiono ten hotel w takim stanie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak naprawdę nikt nie wie jaka jest historia okrąglaków , w necie można znaleźć stare ogłoszenie gdzie ktoś wystawił całość za przystępną cenę jednak coś nie pykało,widać nawet że ktoś starał się tam coś robić jednak nikt nie zainteresował się budynkami rodem z PRL-u. Jednak ciekawi mnie dlaczego to z dnia na dzień zostało opuszczone ,jak widać na zdjęciach znajduje się pełne wyposażenie. Jednak prawdę tego miejsca znają jedynie jego właściciele :)

   Usuń
  2. Ostatnio dowiedziałem się co nieco o tym ośrodku. Otóż w latach świetności (przed 1997) należał do pewnych zakładów z Żyrardowa. Na ścianach nie było zwykłej tapety, to jest klucz do rozwiązania zagadki...

   Usuń
 2. Ten kompleks swoim wyposażeniem czy starym systemem instalacji elektrycznej przypomina PRL :D.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi to pachnie wręcz klimatem z Czarnobyla :)

  OdpowiedzUsuń
 4. dziwne ze jeszcze coś tam w środku jest i nie rozkradzione do reszty

  OdpowiedzUsuń
 5. Zmianil sie wlasciciel w czerwcu tego roku .... moze cos sie zadzieje :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy można jeszcze zwiedzać ten ośrodek?

  OdpowiedzUsuń
 7. Serio dziwnie to wygląda,szczególnie te pozostawione segregatory, faktury itp..takie rzeczy to się raczej trzyma gdzieś w archiwach nawet po likwidacji działalności...to normalnie wygląda jak by było opuszczone w pośpiechu,podczas ucieczki przed czymś

  OdpowiedzUsuń
 8. Wszystko ładnie i pięknie. Tylko czy naprawdę trzeba "chwalić się" podawaniem lokalizacji? Odwiedziliśmy ośrodek kilka miesięcy temu, kiedy to mało kto się tam zapuszczał. Wszystko wyglądało tak, jakby przed chwilą został pozostawiony sam sobie. Po dzisiejszej wizycie jestem załamana tym co zastaliśmy. Wnętrza w stanie opłakanym. Nie czepiam się konkretnych osób. Jednak przykro obserwować jak eksploratorzy sami sobie szkodzą...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na ten ośrodek trafiłam przypadkiem... Na filmiku na YouTube. Autorzy zastrzegli że nie podadzą lokalizacji aby chronić to piękne miejsce. Jednak jest ono tak bardzo charakterystyczne ze aż trudno go samemu nie znaleźć. Niepodanie lokalizacj nie powstrzyma nikogo kto jest w stanie wpisać do wyszukiwarki "opuszczony ośrodek, okrągłe budynki/rotundy"

   Usuń
  2. Zapominasz chyba, że ktoś musiał najpierw gdzieś w sieci powiązać hasła "opuszczony ośrodek, okrągłe budynki" z tą lokalizacją. Google czy inne yahoo nie jest tak sprytne, żeby samodzielnie odpowiedzieć na takie pytanie. Także nie, nie jesteś tak bystra, że wpisałaś i znalazło tylko jakiś gamoń wcześniej powiązał to i teraz ośrodek niszczeje w takim tempie, że do końca roku pewnie zostaną gruzy tylko.

   Usuń
  3. hir... To straszne, a jak Ty byś tam dotarł nie znając lokalizacji?

   Usuń
  4. @Tomek ja tam docierać nie musiałem.
   Ale dam Ci zadanie na logiczne myślenie. Jeśli do ośrodka nie wchodzi nikt, to miejscowi się tam nie zapuszczają. Gdy widzą pielgrzymki to co robią?
   No pokaż, że nie jesteś internetowym debilem bez rozumu.. Proszę.

   Usuń
 9. http://www.nieruchomosci-turystyczne.com/oferta,1207,hotel-_-pensjonat-hotel-na-sprzedaz-mialkowek.php

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 11. "Budowa ośrodka wypoczynkowego w Lucieniu
  „Życie Żyrardowa" nr 16 z 20 kwietnia 1974 roku poinformowało czy-
  telników o projekcie budowy przez Żyrardowskie Zakłady Przemysłu Lniar-
  skiego ośrodka wypoczynkowego w Lucieniu. Zakłady miały już swoje
  ośrodki wypoczynkowe m.in. w Zakopanem i Śliwinie, ale potrzeby załogi
  były daleko większe. Koncepcja budowy dodatkowego ośrodka powstała
  już w 1972 roku. Wybór padł na Lucień w powiecie gostynińskim. Byty to
  tereny położone nad malowniczym jeziorem, na skraju lasu i, co ważne
  - w niezbyt dużej odległości od Żyrardowa. Zakupiono tam działkę o po-
  wierzchni 8 ha oraz przejęto w wieczystą dzierżawę 3 ha lasu. Zaplanowa-
  no wznieść ośrodek wypoczynkowy na miarę XXI wieku. Projekt opracowa-
  ny przez Miasto-Projekt Koszalin zakładał budowę obiektów, obliczonych
  na ponad 300 stałych miejsc wczasowych." rocznik Życia Żyrardowa

  OdpowiedzUsuń
 12. http://www.szkolawalki.nazwa.pl/szkolawalki.pl_2003-2008/07lato_bushi_mialkowek.html

  OdpowiedzUsuń
 13. byłem, zobaczyłem, zwiedziłem :-)
  wszystko niestety jest w dużo gorszym stanie niż na Twoich zdjęciach
  zapraszam do oglądania moim: http://wojciechbalczewski.pl/opuszczony-osrodek/

  OdpowiedzUsuń
 14. Co Wy ludzie z tym podawaniem/ nie podawaniem lokalizacji? złomiarze raczej nie przesiadują godzinami w internecie, tylko od rana pijani zbierają puszki, ktokolwiek się o takim miejscu dowie i tak zrobi co będzie uważał, ukradnie złom, porozbija szyby etc. Nie mamy na to wpływu, a dzięki informacjom o danym miejscu jest szansa , że kolejni spoterzy, czy ludzie lubiący takie klimatycznie miejsca, odwiedzą i Miałkówek!

  OdpowiedzUsuń
 15. Ośrodek popadł w koszty za energię elektryczną, nie płacono rachunków, wszystko było tu na prąd. dla porównania stopnia zniszczenia zapraszam do mnie http://jalbum.net/pl/browse/user/album/1782531

  OdpowiedzUsuń
 16. https://www.youtube.com/watch?v=6h0OZm_Nbi0

  OdpowiedzUsuń
 17. http://www.luxlux.pl/artykul/hotel-senator-dzwirzyno-3549/9 Nie jest podobny?

  OdpowiedzUsuń
 18. Większość takich ośrodków jest mocno wyeksploatowana i w dzisiejszych czasach remont kapitalny jest nie opłacalny,poza tym grunty mogą byc wartościowe z tym ze znów większość należy do lasów państwowych i można dostać wieczysta dzierżawę czyli sto lat.No i kupić można same mocno zniszczone budynki.

  OdpowiedzUsuń
 19. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 20. https://www.facebook.com/O%C5%9Brodek-wypoczynkowy-Lucie%C5%84-w-Mia%C5%82k%C3%B3wku-1328137783941832/

  zapraszam na fanpage

  OdpowiedzUsuń